KDY Ajans Ücretleri

KDY Ajans Ücretleri

KDY ajans ücretleri nedir? KDY ajans ücretleri ne kadardır? Kitapyurdu Doğrudan Yayıncılık hizmeti üzerinden kitap yayımlatmak isteyen birçok yazar ve yazar adayının merak ettiği soruların yanıtlarını sizler için derledik.

KDY ajans ücretleri

Kitap dünyasındaki öncülerden ve kitap sektörünün liderlerinden olan Kitapyurdu.com firması, bildiğimiz üzere yazarlar ve yazar adayları için yeni bir hizmetini sisteme soktu. Kitapyurdu Doğrudan Yayıncılık (KDY) olarak bu sistemle, yazarların yayınevlerinden bağımsız olarak kendi kitaplarını kendilerinin yayımlanması sağlandı.

Yaklaşık iki yıldır devam eden bu sistemle yüzlerce yazar kitaplarını yayımlayarak okurlarla buluştu. Hali hazırda KDY sistemi üzerinden üç binin üzerine kitap yayımlanmıştır ve gün geçtikçe bu sisteme olan ilgi giderek artmaktadır. Bunun temel nedeni ise şeffaf bir üretim sürecinin yanı sıra, tamamen ücretsiz olması ve yazarların yaklaşık olarak yüzde 50’lere varan oranlarda telif ücreti kazanmasıdır.

KDY Ajans Ücretleri

Sistemin işleyişine göre yazarlar yayımlanacak eserlerini sisteme editöryal çalışmaları tamamlanmış baskı hazırlık dosyaları ile yüklemeleri gerekmektedir. Ancak gerek editöryal çalışmalar gerekse baskı dosyaları ayrı bir uzmanlık gerektiren teknik çalışmalardır.

Yazarlar, bahse konu çalışmalar için dilerlerse bu işi profesyonel olarak ajanslardan hizmet almaktadırlar. Böylelikle editöryal çalışmalar ile baskı dosyaları ajanslarca yerine getirilmektedir. Söz konusu ajanslar KDY sisteminde anlaşmalı ajanslar olarak listelenmekle birlikte, bağımsız olarak aynı süreçleri yerine getiren ajans ve freelance hizmet sunan tasarımcılar da bulunmaktadır. Yazarların elbette ki en çok merak ettiği konu ise söz konusu hizmetler için ajansların talep ettikleri ücretlerdir. Sizler için bu ücretlerin yaklaşık değerlerini araştırdık.

KDY ajans ücretleri ne kadar?

KDY ajansları yazarlara üç temel başlıkta hizmet sunmaktadırlar. Bunlar şu şekildedir:

  1. Editörlük hizmetleri
  2. Kapak tasarımı hizmetleri
  3. Mizanpaj (dizgi) hizmetleri

Ajansların hizmet ücretleri kitapların türü, sayfa sayısı, editöryal ihtiyaçlar ve ajanslara göre değişmektedir. Doğrudan bir ücret bilgisi vermek bu anlamda zordur. Ama genel olarak yaklaşık ücretleri değerlendirecek olursak aşağıdaki gibi sıralanabilir.

  • Editörlük hizmetleri: Editörlük, yani düzelti (redakte, tashih) olarak da geçen hizmetin ücretleri sayfa sayısı, kitabın türü ve içeriğine göre değişmekle birlikte; ortalama 2.000 TL ile 5.000 TL arasındadır.
  • Kapak tasarımı hizmetleri: Kapak tasarımı hizmetleri detay çalışmalarına ve çeşit görsel kullanımlarına göre değişmekle birlikte, 2.000 TL ile 4.000 TL arasındadır.
  • Mizanpaj/dizgi hizmetleri: Sayfa sayısı, eserin türü, görsel veya grafik kullanımlarına göre değişmekle birlikte, 2.000 TL ile 4.000 TL arasındadır.

Yukarıdan da görüleceği üzere ortalama ücretler 6.000 TL ile 13.000 TL arasında değişiklik göstermektedir.

Nasıl hizmet alırım?

KDY ajanslarından hizmet almak için sisteme üye olarak, ajans desteği almak istiyorum sekmesini işaretleyebilir ve ilgili ajanslardan hizmet alabilirsiniz.

Bunun yanı sıra sektörde uzun yıllardır hizmet veren, alanın tecrübeli ve uzman ekiplerden oluşan Banliyö Ajans olarak da hizmet vermeye hazırız. Editöryal çalışmalardan tasarım hizmetlerine, tanıtım hizmetlerinden yayıncılık hizmetlerine kadar geniş bir portföyde kaliteli hizmetler sunan ekibimizden hizmet almak için bize Whatsapp hattımız ya da İletişim sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Ayrıca ajansımıza bağlı olarak hizmet veren yayın kollarımızdan Banliyö Kitap veya Loti Kitap yayınevlerimizde de her şey dahil doğrudan yayıncılık hizmetini seçebilirsiniz.