Kitap Nasıl Yazılır?

Kitap Nasıl Yazılır?

Kitap nasıl yazılır? Kitap yazmak istiyorum diyenler neler yapmalıdır? Kitap yazmanın püf noktaları… Kitap yazmak için neler yapılmalıdır? Kitap yazmak kolay mıdır? Ne yaparsam kitap yazarım? Kitap yazmak için kurslar var mıdır? Kitap yazma eğitimleri veriliyor mu? Eğitim alınarak kitap yazılır mı? Yazar olabilir miyim? Kitap yazmak teknik bir iş midir? Neleri bilmem gerekir? Bütün bu soruların yanıtı Banliyö Ajans‘ta…

Kitap nasıl yazılır?

Matbaa teknolojilerinin gelişmesiyle birlikte kitap bastırmak kolaylaştı. Elbette sadece kitap basım işleri değil kolaylaşmadı, aynı zamanda kitap okurlarının sayısında da ciddi artışlar söz konusu oldu. Kitap sayısının artışı, pek çok insanın eserlerini yayımlamasını sağladı.

 • Hatıra
 • Otobiyografi
 • Roman
 • Hikaye
 • Yüksek lisans ve doktora tezleri

Kitap olarak basılmaya başlandı ve bu da pek çok yazarın tanınmasını sağladı. Matbaa teknolojisindeki ilerlemeler, yayınevi sayısındaki artışlar ve yeni ajansların kurulması içinde kitap yazmaya dair bir ukde bulunan kişileri motive etti. Kendileri için uygun mecralar arayan yazar adayları, birtakım eğitimler alarak adlarını bir kitap kapağı üzerinde görmek için çalışmalar yapmaya başladı. İşte bütün bunlar, yazarlık eğitimlerini popülerleştirmeye başladı. Peki, nedir yazarlık eğitimleri? Yazar adaylarının yazma becerilerine olumlu katkılarda bulunuyor mu bu eğitimler?

Yazarlık ve yaratıcı yazarlık eğitimleri

Kitap nasıl yazılır, sorusunun yanıtını arayan yazar adaylarının ilk durağı yaratıcı yazarlık eğitimleridir. Günümüzde Instagram‘dan ya da internet siteleri aracılığıyla yaratıcı yazarlık eğitimleriyle ilgili duyurular yapılmaktadır. Bu eğitimler, profesyonel eğitmenler tarafından verilmekte ve katılımcılarla birebir çalışmalar yapılmaktadır. Bu anlamda söz konusu eğitimlerin gerçekten faydalı olduğunu söylemek lazımdır. Banliyö Ajans olarak yazar olmak isteyenlere söz konusu eğitimleri vermekteyiz. Yaratıcı yazarlık eğitimlerini iki ayrı formatta yapmaktayız:

 • Bireysel yazarlık/yaratıcı yazarlık eğitimleri (yazar koçluğu)
 • Grupla yapılan yazarlık/yaratıcı yazarlık eğitimleri

Bu eğitimler, yazar adaylarının yazarlık becerilerini uygulamalarla geliştirdiği gibi yaşamını yazarlık yaparak sürdüren eğitmenlerle tanışma, onların deneyimlerinden yararlanma olanağı da sunmaktadır. Bu açıdan, yazarlık eğitimleri kitap nasıl yazılır, diye düşünenler, bu konuda arayış içinde olanlar için oldukça önemlidir.

Kitap Nasıl Yazılır?

Kitap yazmak istiyorum!

Kabul etmek gerekir ki her şeyin bir tekniği vardır. Bir alanda başarılı olmak isteyenler, o alanla ilgili birtakım teknik konuları bilmek durumundadır. Yazarlık da böyledir. Yazar olmak istiyorsanız eğer, doğal olarak kitap yazma tekniklerini de bilmeniz gerekir. Bu teknikler nereden öğrenilir? Kitap yazmak istiyorsanız, yazar olmak gibi bir idealiniz varsa yapmanız gereken en önemli girişim kitap yazmayı öğreten birtakım kitapları okumanızdır. Yaratıcı yazarlık üzerine teknik bilgileri ihtiva eden bu kitaplar sizin konunun teknik taraflarını görmenizi ve öğrenmenizi sağlar ki bir yazar adayının bilmesi gereken pek çok konu vardır.

 • Konu nasıl belirlenir?
 • Tematik düzen nasıl kurulur?
 • Kompozisyon nedir, nasıl uygulanır?
 • Başlıklar nasıl seçilir? Başlıkla içerik arasındaki uyumu oluşturmak için yapılması gerekenler nelerdir?
 • Alıntı yapmak, başka metinlere göndermeler yapmak zor bir iş midir?
 • Dipnot nasıl kullanılır?
 • Örnekler nasıl verilir?
 • Konu nasıl geliştirilir ve bağlanır?
 • Paragraflar arasındaki ilişkileri kurmak için özel bir çaba gerekir mi?

Bu ve bunun gibi pek çok sorunun yanıtını bulmak üzere söz konusu kitaplardan yararlanmanız mümkündür

Kitap nasıl yazılır? – Bizimle iletişime geçin…

Ufuk açacak bilgiler edinmek istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz. Yazar adaylarına kitap yazma konusunda teknik destek veren Banliyö Ajans’ın iletişim sayfasına girerek destek almanız mümkündür. info@banliyo.com.tr adresine elektronik posta gönderebileceğiniz gibi 0 850 308 26 85 nolu telefonu da arayabilirsiniz. Ayrıca iletişim formunu doldurarak ne tür bir hizmet talep ettiğinizi de detaylı olarak yazabilirsiniz.