KDY Yayıncılık

KDY Yayıncılık

KDY yayıncılık nedir? KDY doğrudan yayıncılık, KDY Kitapyurdu nedir? Birçok yazar ve yazar adayının merak ettiği Kitapyurdu Doğrudan Yayıncılık sistemi hakkında merak ettiklerinizi sizler için derlerdik. 

KDY Yayıncılık

KDY Yayıncılık nedir?

KDY yayıncılık, kitap sektöründeki öncülerden olan Kitapyurdu firmasının yazarlar ve yazar adayları için oluşturduğu özel bir kitap yayımlama sistemidir. KDY,  “Kitapyurdu Doğrudan Yayıncılık” manasına gelmektedir.  KDY doğrudan yayıncılık sistemiyle, sisteme üye olan yazarlar kitaplarını herhangi bir ücret ödemeden rahatlıkla yayınlatma ve Kitapyurdu üzerinden okurlarla buluşmasını sağlamaktadır.

KDY Yayıncılık

Kitapyurdu Doğrudan Yayıncılık nasıl ortaya çıkmıştır?

Kitap sektöründe yakın zamanda gerçekleşen yüksek maliyet artışları birçok yayınevinin yeni kitap yayımlamasını zorlaştırmıştır. Yayınevleri satacağından emin oldukları ve okurların hızlı ilgi gösterecekleri kitaplara yoğunlaşmışlardır. Bu durum ise özellikle yeni yazarlar ve yazar adaylarının kitap çıkarmalarını zora sokmuştur. Yeni yazarlar yayınevlerinin doğal olarak ortaya çıkan ticari kaygıları karşısında dezavantajlı bir konuma düşmüşlerdir. Yeni bir kitap yayımlamak isteyen yazarlar ya uzun süreler beklemek zorunda ya da kitabın basım maliyetlerini karşılama yükümlülüğü karşılaşmaktadırlar. Kitabın basım maliyetleri ise, klasik ofset yayıncılık açısından bir hayli yüksektir. Çünkü yayınevleri kitabın etkili bir şekilde dağıtımını yapmak ve klasik matbaa sistemlerini kullanmak için en az ortalama bin adet kopya üretmektedir. Bin adetlik baskının kağıt, tasarım ve diğer maliyetleri ise yazarlar için ayrı bir yük oluşturmaktadır.

Kitapyurdu firması yazarların ve yazar adaylarının yaşadıkları bu soruna çözüm üretme odaklı olarak KDY sistemini devreye sokmuştur. Sistemin temelinde ise klasik yayıncılıktan farklı olarak dijital baskı sistemi kullanılmaktadır. Böylelikle bir kitabın en az bin adet üretilme zorunluluğu ortadan kalkmıştır. Print On Demand (POD) olarak sistemle, diğer ismiyle Sipariş Üzerine Baskı, kitaplar talep edilen adetlerde üretilmektedir. Basit bir örnek verecek olursak; kitaplar Kitapyurdu sitesinde satışa açık bulunmaktadır. Gün içerisinde ilgili kitaptan kaç tane sipariş gelirse, sipariş adedi kadar kitap üretilmekte ve okurlara sevk edilmektedir. Böylelikle sadece satışa konu olmuş adetler üretilmekte ve gereksiz masraflar devre dışı kalmaktadır.

KDY Yayıncılık avantajları ve dezavantajları nelerdir?

Kitapyurdu Doğrudan Yayıncılık sisteminin birçok avantajı bulunmaktadır. Bu avantajlardan bazıları şu şekilde sıralanabilir:

  • Tamamen ücretsiz bir sistemdir.
  • Yazarlar yüzde 50 oranında telif ücret almaktadır.
  • Kitaplar sipariş üzerine üretildikleri için riski yoktur.
  • Şeffaf ve denetlenebilir bir sistemdir.
  • Kitapların baskısının tükenmesi ya da yeni baskılarının yapılmaması gibi zorlukları yoktur.

KDY yayıncılık sisteminin görüldüğü üzere birçok avantajı bulunmaktadır. Bazı dezavantajları ise aşağıdakiler gibidir:

  • Kitaplar sadece Kitapyurdu sitesinde satışta bulunmaktadır.
  • Klasik yayıncılıktaki gibi kitapçılarda, raflarda veya kitap fuarlarında kitaplar bulunmamaktadır.
  • Eserler sisteme baskı hazır dosyaları ile yüklenmek zorundadır. Baskı dosyası hazırlayamayan yazarlar ücretli olarak ya bağımsız tasarımcı ve editörlerden ya da anlaşmalı ajanslardan tasarım ve editörlük hizmeti almak zorundadır.

Baskı hazır dosyaları nedir? Nasıl hazırlanır?

KDY – Kitapyurdu Doğrudan Yayıncılık sisteminde eserinizin yayımlanması için tamamen yayına hazır baskı dosyaları halinde sisteme yüklenmek zorundadır. Bunlar ise öncelikli olarak eserin bir editör tarafından redakte (tashih) işleminden geçmesi, ardından kapak ve iç baskı dosyalarının özel programlarla tasarlanmasıdır. Birçok yazar adayı özellikle tasarım konusunda desteğe ihtiyaç duymaktadır.

KDY ajans ücretleri yazımızda da belirttiğimiz üzere, baskı dosyalarının hazırlanması için yazarlar iki yol seçebilmektedir.  Bu yollar ya anlaşmalı ajanslardan hizmet almak ya da dışarıdan bağımsız tasarımcı ve editörlerden hizmet almaktadır. KDY Doğrudan Yayıncılık sisteminin şablonlarına göre hazırlanan tasarımlar sisteme yüklenmekte ve yayımlanma onayı böylelikle sağlanmaktadır.

Bağımsız tasarım ve editörlük hizmeti nasıl alınır?

Banliyö  Ajans olarak, yazarların ve yazar adaylarının tüm editöryal süreçleri, tasarım süreçleri ve tanıtım süreçleri için uzman ekibimizle hizmet vermekteyiz.

Dilerseniz ekibimizle iletişime geçerek uygun fiyatlarla KDY baskı dosyalarının hazırlanmasını sağlayabilir, dilerseniz etkili tanıtım paketlerimizden faydalanarak eserinizin okurlarla hızlı ve etkili bir şekilde buluşmasını sağlayabilirsiniz.